Infolinia: 889 133 333
Orzechy to jedne z najbardziej wartościowych bakalii. Co prawda, orzechy zawierają większe ilości tłuszczu, jednak tłuszcz w orzechach zawiera bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Stanowią źródło wapnia, potasu, fosforu i magnezu a także najwięcej witaminy E spośród wszystkich orzechów.

Orzechy laskowe w ponad 60% składają się z tłuszczu. Najcenniejszym kwasem tłuszczowym jest kwas oleinowy. Pozostałe makroskładniki to węglowadny (17%, w tym błonnik) i białko (15%). Są cennym źródłem witaminy E nazywanej witaminą młodości, wykazującej działanie przeciwutleniające. 100 gram orzechów pozwala zaspokoić dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę E. Owoce leszczyny dostarczają także magnezu, fosforu, żelaza oraz witaminy B1. Badania naukowe wskazują na wysoką zawartość steroli i stanoli w orzechach laskowych, co również przekłada się na ich dobroczynne działanie. Należy jednak zachować umiar w ich spożyciu, ponieważ zawierają również mangan (100 gram orzechów to 700% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek). Jego nadmiar może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy.

Jak pozbyć się łupinki:
Najprościej kupić orzechy laskowe łuskane, ale jak obrać te w łupinie? Jest to dość czasochłonny proces, ale istnieje sprawdzony sposób, dzięki któremu można sobie ułatwić tą czynność. Wystarczy wstawić orzechy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni Celsjusza na około 10-15 minut. Łupiny zaczną pękać. Następnie należy ostudzić orzechy i przełożyć je do zamykanego pojemnika, którym będzie można potrząsać. W ten sposób skorupki zaczną odchodzić od orzechów.

KRAJ POCHODZENIA: Azerbejdżan / Polska / Gruzja / Turcja

Newlsetter

Dopisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Wróć do zakupów