Infolinia: 889 133 333

Czarny czosnek można zaliczyć do kategorii żywności funkcjonalnej, a więc pozbawionej szkodliwych składników, albo wzbogaconej w naturalny sposób o substancje aktywne. Żywność taka jest polecana jako odżywcze uzupełnienie diety.

W tradycji teologii Taoistycznej spożywanie czarnego czosnku miało zapewnić nieśmiertelność. Dziś jest szczególnie popularny ze względu na swe walory smakowe i odżywcze w Japonii, Korei oraz USA. Azjaci zaliczają go do tzw. smaku umami, czyli takiego jak posiada np. chiński sos sojowy, albo koreańska kapusta kimchi.

Czarny czosnek jest wynikiem poddania świeżego, białego czosnku czasochłonnemu procesowi dojrzewania tj. tzw. reakcji Maillarda. Polega ona na swoistej reorganizacji cukrów i aminokwasów – w ten sposób powstaje nowy smak produktu. Pod wpływem odpowiedniej temperatury i wilgotności oraz całego procesu fermentacji biały czosnek traci swój charakterystyczny zapach i smak. Zyskuje natomiast lekko słodki, wędzony posmak.

WŁAŚCIWOŚCI CZARNEGO CZOSNKU

Większość korzystnych właściwości czarnego czosnku wynika z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy w jego składzie. Ponadto szacuje się, że ma on kilkukrotnie więcej właściwości prozdrowotnych, niż znany biały czosnek.

Czarny czosnek jest źródłem 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych, witaminy B oraz C. Jego ważnym składnikiem jest allicyna, która mocno wspiera ludzki układ immunologiczny, a także korzystnie oddziałuje na regulację ciśnienia krwi. Allicyna usuwa nadmiar lipidów i wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, a więc czarny czosnek to ważny składnik diety w profilaktyce chorób układu krążenia.

Czarny czosnek najlepiej spożywać rano. Bez obaw – nie grozi nam intensywny czosnkowy aromat, ani przykry oddech. Niektórzy uznają ten produkt za naturalny energetyk, który pobudza organizm, dlatego lepiej nie sięgać po niego przed snem.

Newlsetter

Dopisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Wróć do zakupów