Infolinia: 889 133 333
Agar ma postać wysuszonego proszku, który jest używany w kuchni, jako substancja żelująca. Agar praktycznie nie zawiera kalorii i ma kleistą konsystencję, przez co wspomaga proces trawienia i jest bezpieczny dla żołądka.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy agar to to samo co żelatyna? Pełni taką samą funkcję. Jest zamiennikiem żelatyny, zalecanym zwłaszcza dla osób, które nie chcą lub ze względów zdrowotnych nie mogą jej jeść. Żelatyna to również produkt naturalny, lecz pochodzenia zwierzęcego. Powstaje z kolagenu, który znajduje się w skórze, kościach i chrząstkach zwierząt. Z tego względu nie jest odpowiednia dla wegetarian i wegan. W przeciwieństwie do agaru ma też charakterystyczny smak, który może być wyczuwalny w potrawach. Roślinne substancje żelujące, będące alternatywą dla żelatyny, to właśnie agar, pektyna (występująca naturalnie np. w jabłkach, morelach i marchwi) oraz karagen (mech irlandzki).

Agar stosuje się zazwyczaj w proporcji jedna/dwie łyżeczki na litr wody. W pierwszej kolejności należy namoczyć go w wodzie lub mleku, a następnie gotować przez 5 do 10 minut. Dłuższa obróbka termiczna pozwoli pozbyć się charakterystycznego, morskiego zapachu. Rozpuszcza się w temperaturze 85-95 stopni Celsjusza. Jest dużo łatwiejszy w użyciu niż żelatyna, ponieważ tężeje w temperaturze pokojowej. Jeśli uzyskana konsystencja potrawy nie jest zadowalająca, zawsze można podgrzać agar ponownie, rozcieńczyć lub dodać większą jego ilość.

Newlsetter

Dopisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Wróć do zakupów